Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/_inc/_menu_middle.php on line 65

Нажмите «Нравится»,
чтобы читать «Комментарии» в Facebook!

Спасибо, я уже с вами.

«Ресторанна» вежа Арсеналу

0

«Ресторанна» вежа Арсеналу

Міністерство культури зобов’язало ТзОВ «Галицька кнайпа» призупинити реставрацію та пристосування приміщень підвального поверху й вежі Поворозників міського арсеналу під інтерактивний музейно-виставковий рестораторський комплекс.

Саме такий припис, у відповідь на звернення міського голови Львова Андрія Садового щодо можливих порушень у сфері пам’яткоохоронного законодавства, ще 31 травня надіслав на адресу «Галицької кнайпи» та розробника проекту ПП «Ярко і К» директор департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України Анатолій Вінграновський. 

Як уже писала «Ратуша», дозвіл на виконання робіт «Галицькій кнайпі» надав начальник управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА Валерій Потюк, який пізніше теж засумнівався і звертався до Міністерства культури вже з того ж приводу, що й міський голова. Сьогодні ж чиновник запевняє: разом із Держбуднаглядом та прокуратурою він буде з’ясовувати, в чому ж суть порушень у будівельних роботах і чи правильно провадять реконструкцію однієї з веж Арсеналу. «Є рішення з центрального органу припинити це будівництво. Цей припис далі має потрапити до прокуратури та правоохоронних органів. Наступний етап нашої роботи — перевірити проектно- кошторисну документацію, щоб відстежити невідповідність того, що вони погоджували, з тим, що роблять», — каже чиновник.

Пам’яткоохоронці ж переконані: ніяких робіт, реконструкцій чи реставрацій веж без попереднього обговорення на науково-консультативній раді не мали б розпочинати взагалі. «Будь-які роботи на таких важливих об’єктах, як Арсенал, треба обговорювати на науково-консультативних радах, які створені і при міському управлінні охорони історичного середовища, і при обласному управлінні охорони культурної спадщини. На таких радах завжди залучають різнопланових фахівців, істориків, пам’яткоохоронців, архітекторів, реставраторів. І при обговоренні завжди можна знайти оптимальне рішення, — зазначив Андрій Салюк, голова ЛОГО Українського товариства охорони пам’яток історії і культури. — Я не бачу проблеми в тому, щоби в Арсеналі було створено кафе чи ресторан, інше питання, що зовнішній вигляд цієї установи має бути підпорядкований зовнішньому вигляду історичного об’єкта, в якому вона розташована, а не навпаки». Саме тому захисник пам’яток уже звернувся до очільника обласного управління охорони культурної спадщини Валерія Потюка з проханням  провести науково-консультативну раду й обговорити це питання. «Стосовно того, що там уже зроблені певні роботи, то при потребі та відповідному рішенні фахівців це можна буде розібрати, а щодо того, що вже є ви¬трачені кошти, то ніхто не просив лізти поперед батька в  пекло», — підсумував Андрій Салюк. 

А поки чиновники, вже з традиційним запізненням, взялися за голову через проблемну реставрацію і мають намір з’ясувати, чи порушує «Галицька кнайпа» пам’яткоохоронне законодавство, працівники інституту «Укрзахідпроектреставрація» в один голос запевняють: запропонований до реалізації проект не має нічого спільного з реставрацією і лише понищить пам’ятку оборонної архітектури. «У світовій спадщині міст є небагато збережених будівель, які мали характер міських арсеналів, натомість у Львові, замість того щоб зберегти це — нищать. В 1980 роках наші фахівці опрацьовували документацію на цей об’єкт за державні кошти для цільового пристосування під Музей зброї Історичного музею. Провели науково-дослідні роботи, склали реставраційне завдання, виконали ескізний проект реставрації, який пройшов погодження всіх потрібних інстанцій. Об’єкт був зроблений методично правильно, поєднував методи реставрації та консервації. Адже Шевську вежу ми вирішили показати, як вона виглядала в плані, крім того, був показаний перетин стіни, що дуже цікаво, бо не кожен знає, як виглядала оборонна стіна, — каже архітектор-реставратор, керівник архітектурної майстерні № 3 інституту «Укрзахідпроектреставрація» Лідія Горницька. — 

Натомість фірма, яка виконує роботи тепер, скористалася нашими напрацюваннями, обмірами та науково-дослідними роботами і, спираючись на них, щось зробила, ні з ким не порадившись. Проте їхній проект нічого спільного з реставрацією чи консервацією вежі не має. Там запропоновані такі речі, які просто нищать пам’ятку національного значення, бо є неприпустимі. Все, що було подано стосовно відтворення вежі, не містить дослідження і знання системи оборонних споруд, — там помилка на помилці. Крім того, вже втрачена частина розписів, поліхромія на кам’¬яних стовпах, яку ми відкрили під час досліджень 1980-х років. Об’єкт був завершеним, а та група людей, яка зробила там перегородки для кафе та вентиляційні труби, мала б знати межу: що можна робити, а що — ні». Своєю чергою, Оксана Бойко, старший науковий співробітник інституту «Укрзахідпроектреставрація», зазначила: будівництво ведуть матеріалами, які для реставрації є недопустимими, адже реставратори мали б використовувати матеріали та розчини, якими послуговувались у створенні  автентичної будівлі. «Це все виглядає дуже бутафорно, макетово, і не відповідає духові часу», — зазначила Оксана Бойко.

Тож доля невеличкого новобуду, який уже зведений на унікальній пам’ятці оборонної архітектури нашого міста, невідома, — можливо, він таки стане частиною інтерактивного комплексу, однак можливо й те, що його ще розберуть. Але наразі будівельні роботи тривають попри всілякі заборони.

Уляна ДЕПУТОВИЧ

Новини партнерів

Loading...

Новини Trembita.info

Останні новини

17:11

Куди піти у Львові знає list

15:09

Куди піти у Львові знає list

12:21

Куди піти у Львові знає list

13:20

Куди піти у Львові знає сайт list

18:20

За тиждень на Львівщині на грип захворіли понад 14 тисяч

Архів

mlviv.comments.ua

block2

mlviv.comments.ua
Загрузка...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/_inc/_menu_middle.php on line 65

   © «Комментарии:», 2014

Система Orphus